EXEL ZA POCETNIKE

 Saznajte sve EXEL-ove tajne i mogucnosti

MIcrosoft Exel neverovatno je sposoban i slozen program za proracunske tabele.Ako ste tek pocetnik,ovi saveti ce vam pomoci da zapocetne izradu proracunske tablice i pisanje formula za automatsko izracunavanje.Jednom kada naucite programski jezik,koriscenje postaje lakse. 

                                                                                      Otvorite Excel i odaberite prazni "workbook"

Za pocetak rada u Excelu kliknite ikonu programa Excel na radnoj povrsini ili u Start meni-ju.
Excel se otvara kursorom postavljenim na opciju prazni workbook.

Workbook je datoteka Excela.Sve sto morate uraditi je da jednom kliknete na prazni workbook ili pritisnete taster Enter,a prazni workbook otvori ce se sa praznom proracunskom tabelom.Mozete dodeti proracunske tablice u Workbook-u klikom na karticu sa znakom "+" pri dnu workbook-a.

Takodje mozete promeniti redosled proracunskih tablica u workbook-u tako da pomerite njihove kartuce ulevo ili udesno.Konacno,mozete imenovati kartice kao i celi workbook.

Postavljanje proracunske tablice u Excelu:Kolone i polja
Klasicni format proracunske tablice izgleda upravo poput knjige sa proracunskom tablicom.Kolone idu preko vrha (to su polja),a brojevi redova idu uz levu stranu (to su zapisi).
Kao na primer"format kalendara": Dani u nedelji su na vrhu (od ponedeljka do nedelje),a dani u mesecu koji odgovaraju svakom danu u nedelji nalaze se u redovima ispod.

Polja ili (kolone) jedinstveni su podaci i ne mogu se ponoviti - na primer,ne mogu biti dva cetvrtka.
Zapisi ili (redovi) nalaze se ispod kolona.U ovom primeru,u cetvrtak ste mogli pet razlicitih dana u jednom mesecu.U slozenijem sastavu mogli biste imati 50 polja sa 150 do 5000 (ili vise) upisa u svakom polju.

Excel proracunske tabele

Svako polje u mrezi proracunske tabele je celija koja moze sadrzati:boje,brojeve,slova i formule.Svako polje,red ili zapis nalaze se u vlastitoj celiji u Excelovoj proracunskoj tablici.Svaka celija u osnovi je definisana slovom i brojem redova,poput "celije A1" za gornju levu celiju.

Kako radi Excel meni?

Excel meni nalaze se na samom vrhu ekrana.Kartice koje se nalaze na vrhu su delovi glavnog menija.
Kliknite bilo koji od ovih menija,otvorice vam se pod meni od tog glavog menija.Meni-ji su na tamno zelenoj pozadini,dok je odabran ili aktivan meni u beloj boji.

Sada cemo napraviti jedan vrlo jednostavan radni list,ako primer.

Ako niste pomerili kursor otkad ste otvorili Excel,on se standardno nalazi na prvoj celiji A1.A ako ste ga vec pomerili negde drugde,pritisnite tastere Ctrl + Home koja vas uvek vraca na celiju A1.

Kolona 1. je obicno rezervisan za nazive polja/redova.Dakle,upisite rec Olovke u A1,a zatim pritisnite strelicu desno i pomaknite kursor na celiju B1.Upisite Boje,pritisnite strelicu na desno upisite # narucenih,pritisnite strelicu desno,upisite Cena,strelice udesno,upisite Ukupno,a zatim pritisnite taster Home.
Ako zelite podesiti sirinu kolona,kliknite na meni "Home",koji ce vam otvoriti sest podmenija.Kliknite na Format,a zatim na padajucem meniju odaberite "sirina kolona"u skocni okvir unesite broj 12,a zatim kliknite "u redu"sve kolone sire se prema 12 znakova.

Podesavanje sirine kolona Excel-a i visine redova.

Zadane postavke za sirinu kolona i visinu reda su 8,43 znakova siroko i 15 visoko.S vremenom ove postavke ce vas gnjaviti da ih prilagodjavate svojoj tabeli svaki put i moracete ih menjati svaki put kada unesete zapis koji premasuje trenutnu sirinu kolona (ili visinu redova).

Umesto toga,koristite postavke Autofit.Oznacite raspon,a zatim odaberite Format>Autofil sirina kolone ili format>Autofil visina kolona.

Poravnjanje celija

Dok je red 1 jos uvek oznacen,ponovo kliknite meni "Home".Primetite slozene crte u podmeniju Poravnjanje ili "Alignment".Automatski odabrana opcija koja je istaknuta je Centar,odozdo dole,jer je gornji red za vertikalna poravnjanje.

Drugo red je za vodoravno poravnjanje.Kliknite sreednji niz linija u gornjem i donjem redu,a naziv polja/kolona centritaju se vodoravno i vertikalno u svakoj celiji.

Sacuvati datoteku Excela

Kliknite na karticu "Datoteka" ,na bocnom meni-ju odaberite "Sacuvaj" ,idite na mesto na koje zelite otpremiti datoteku,imenujte je,a zatim kliknite "SPREMI".Nakon prve otpreme datoteke potrebno je ponovo pritisnuti precicu Ctrl + S.

Unesite podatke u Excel

Kada unosite podatke u Excel,uvek unosite od vrha prema dnu,sa leva na desno.Buduci da je Excel u osnovi knjigovostveni list,knjigovodje uvek unose brojeve od vrha prema dnu.
Kada pritisnete tipku Enter,kursor se pomera prema dole do sledece celije,ni levo ni desno,jer su tako funkcionisali stari digitroni.

Unesite formule u Excel

Excel koristi funkcije koje su unapred definisane formule za izracunavanje brojeve na vasim radnim listovima.Srecom po sve nas ,postoji ih preko 440,a vise ih se dodaje svakoj verziji,a da ne spominjemo trece dobavljace koji stvaraju Add-in programe sa svojim jedinstvenim funkcijama.

Bez funkcija Excel bi bio samo program za obradu teksta u koji se unose liste tekstova.Pa krenimo s koriscenjem prve formule.Nakon sto popunjavate kolone A,B,C i D,postavite kursor na celiju E2.Upisite ovu formulu =Sum (C2 * D2) (zvezdica predstavlja mnozenje).Excel izracunava ukupno Kolicina / # Naruceno puta broj troskova svakog.

Kursor mozete postaviti i na mesto celije na kojem zelite da se odgovor pojavi,a zatim pritisnite taster + (plus) (zatim pomaknite kursor na celiju C2),pritisnite zvezdicu- za mnozenje - (a zatim pomaknite kursor na celuju D2),a zatim pritisnite Enter.

Premestite kursor u celiju E2.Pritisnite naredbu kopiranja Ctrl + C (iscrtana zelena linija rotira se oko odabrane celije,poput aktivnog markiz).Pomerite kursor dole do celije E3.Drzite taster Shift i triput pritisnite taster sa strelicom prema dole,a zatim pritisnite Enter.

 

Коментари