Vodeno hladjenje racunara


VODENO HLADNJENJE RACUNARA

 Hladjenje vodom je za naprednije korisnike ili korisnike sa overklokovanim racunarima kojima ne smeta sve instalirati ispocetka ili koji znaju na koji nacin ovo hladjenje radi.
U ovom slucaju vi cete zapravo instalirati vodenu pumpu i radijatorski sistem u kuciste slican nacin kao hladjenje koje se instalira u automobile.
Zasto biste hladili racunar vodom umesto uobicajenim vazdusnim hladjenjem?
Glavni razlog u prilog vodenom hladjenju je jace hladjenje koje voda omogucava,jer tecnost brze prima i prenosi toplotu od vazduha.A drugi vazan razlog je sto ce citav sistem raditi mnogo tise nego samo sa ventilatorima.
Sa ovim sistemima mozete bolje kontrolisati sistem hladjenja,cime cete moci jos bolje ubrzati svoj sistem overklokovanjem,kao i produziti zivotni vek trajanja komponenti u racunaru.Jer kao sto svi znamo toplina je jedan od glavnih neprijatelja elektronskih komponenti.

DELOVI SISTEMA VODENOG HLADJENJA:
CPU Blok - Ovaj deo namenjen za glavni procesor racunara i uklanja toplotu iz procesora.To je zapravo komad bakra sa tecnosti koja kruzi oko procesora i na taj nacin odvodi toplotu.Element ima rupicastu unutrasnjost kroz koju tecnost lako cirkulise i sadrzi otvore na hladnjaku koji sluze za povezivanje uredjaja crevima.

Northbridge (Juzni most) blok - Ovo je dodatna opcija za hladjenje dodatnog nortbridge procesora koji ima svrhu komikacije izmedju glavnog procesora i memorije.
Sam cip se previse ne zagreva,osim ako niste overklokovali sistem.


Blok graficke kartice ili GPU blok - Jos jedan neobavezan deo koji zamenjuje hladnjak na vasoj grafickoj kartici.Radi slicno kao i procesorski blok,a postavlja se na graficku karticu.

Pumpa - Ona gura tecnost kroz vas sistem.Pri kupovini treba ovbratiti paznju na protok koji stvara pritisak,zagrevanje i buku.Sve je vazno,a pritisak i protok su najvazniji,jer od njih zavisi broj blokova i udaljenost na koju trebate pumpati tecnost kroz vase kuciste.
Radijator - Bas kao i automobilski radijator ili popularno zvani kiler,koji uklanja toplinu iz vode tako sto vodeni tok pretvara u pojedine kapljice,a zatim se voda mnogo brze i lakse ohladi u manim kolicinama.

Ventilatori i poklopci - Poklopci sluze pricvrscavanju ventilatora na radijator,a ventilator se postavlja 3-4 cm dalje od radijatora,kako bi povlacio vazduh u smeru suprotnom od radijatora.

Spremnik (rezervoar) vode - On sluzi kao i spremiste vode.Nije obavezni deo opreme,ali je pozeljno instalirati ga,jer omogucava lakse odrzavanje sistema.Kao u automobilu spremnik treba biti hermeticki zatvoren kako vazduh ne bih usao u  njega.
Tecnost - Ne mozete koristiti bilo koju tecnost ili vodu.Obicna voda je zapravo dobar provodnik toplote,ali stvara probleme poput kamenca,rast algi i slicno.Zato se koristi destiovana ili dejonizovana voda,nije skupa a dostupna je u svim trgovinaam.
Postoje i razni aditivi koji se mogu staviti u vodu,da se pospesi hladjenje,ali i kao atraktivni ukrasi da oboje vodu koje ne bih preoporucili.postoje i mineralna ulja koja se koriste za vodena hladjenja.
Stipaljke - Nisu obavezne ali pomazu drzanju cevi,.


Cevovodi - Medjusobno povezuju blokove i druge delove sistema i prenose tecnost.

ZAKLJUCAK 
Kao sto mozete videti u ovom kratkom pregledu,za vodeno hladjenje racunara trebate nabaviti veci broj delova kako bi ste sastavili dobar sistem hladjenja.
Sa vodenim hladjenjem netreba te pokriti sve komponente,moze biti i delimicno samo za procesor ili graficku karticu.Razliciti sistemi imaju razlicite cene,poput coolermaster-ovog vodenog hladjenja procesora koje kosta oko 6.000,00 din. ili hydro corsair kompletno vodeno hladjenje po ceni od 9.500,00 din.
 

Коментари