Kako dodatno ubrzati Windows 10-tke i poboljsati im performanse

Poboljsavanje performansi i sveukupno ubrzavanje rada Windows 10 operativnog sistema nije prekoplikovan zadatak.Sve sto korisnik treba znati,jeste nekoliko trikova (koji su u stvari vrlo jednostavni) i to je sve.Zelite li da vase Winodws 10-tke rade brze i funkcionisu bolje?

Ako je odgovor DA,onda je ovo clanak za vas.Naime,u nastavku clanka (koji ce zbog svoje opseznosti biti podeljen u dva dela) reci cemo nesto vise o tome kako dodatno ubrzati Windows 10 OS i poboljsati im performanse.Stvari nisu teske stoga pocnimo!

UBRZANJE WINDOWS 10 OPERATIVNOG SISTEMA



 Savet br. 1 ukljucivanje "GAME" nacina rada

Najnovija verzija Windowsa 10 odnosno Creators Update verzija je na vec postojece verzije dodala nove mogucnosti.Jedna od njih i svakako vrlo korisna je poznata pod nazivom "Game mode".Premda ne postoji nacin kako bih korisnik mogao pokrenuti Windows 10 u Game nacinu rada,Game mod je ipak moguce aktivirati i to utipkivanjem jednstavne kobinacije tipki; Windows i G.No,pre nego sto ga budemo mogli koristiti najpre moramo omoguciti Game mode.

Game mode se,ponavljamo moze ukljuciti samo unutar Creators Update verzije Windows 10.
Ako na svome racunaru imate instaliranu tu verziju idite pod SETTINGS - GAMING - GAME MODE.Ovde isto tako kliknete na prekidac koji se nalazi ispod GAME nacina i one ce biti omogucen.Iako je prvenstvena namena Game nacina rada za igranje igrica,svaki put kada pozelite osetiti malo ubrzanje u radu Windowsa mozete ga ukljuciti.

Game Mode posebno moze biti koristan ako vam u pozadini radi veliki broj aplikacija i ako su one prezahtevne (sto znaci da trose jako puno resursa racunara).Negativna strana,da tako kazemo Game moda jeste ta da ce vam on tek neznatno poboljsati Gaming iskustvo.No,ako zelite dobiti ubrzanje u radu Windowsa 10 i ako na svome racunaru imate Creators Update svakako ga ukljucite i isprobajte.



Savet br. 2 - Iskljucite vizuelne efekte 

Vizuelni efekti isto tako mogu delovati na celokupnu brzinu racunara.Njihovim ogranicavanjem ili iskljucivanjem trebali biste dobiti poboljsanje u brzini i u radu samih Windowsa.Jako dobra stvar kod samog Winodows-a uopsteno i kod Windowsa 10 jeste i ta sto on kao operacijski sastav nudi jako jednostavan nacin kako mozete onemoguciti vizuelne efekte.
  Za pocetak idite pod System - Advanced system settings - Advanced.Nakon toga idete pod Performance - Settings.Ovde levim klikom misa kliknite na radio tipku kako biste otvorili opciju "Adjust for best performance" i kako biste iskljucili sve vizuelne efekte.
Onemogucavanje vizualnih efekata imace veliki uticaj na celokupni rad i brzinu Windowsa 10,pogotovo ako imate slabije i sporije racunalo (sa recimo 4GB Ram-a).
Nedostatak iskljucivanja vizualnih efekate jeste taj sto vam Windows interfejs nece bas izgledati lepo na oko.



Savet br. 3 - Ubrzavanje procesora racunara
  
Windows ima tri unapred definisana skupa podesavanja oko regulisanja rada procesora na racunaru.
Ova tri skupa postavki nazvane su "High Performance","Balanced" i "Power Saver".Kod nekih racunara (pogotovo kod personalnih) proizvodjac zna i sam staviti neki dodatni nacin rada.

"Balanced" i "Power Saver" ce vam stedeti bateriju i pritom ce vam produziti optimalan,odnosno stedljiv nacin rada racunara.Ovo je svakako dobro i korisno,pogotovo ako koristite prenosni racunar (i pogotovo ako negde trebate putovati,a zeleli bi ste da vam baterija traje sto je duze moguce).No ako zelite da vam i racunar i Windows radi sto je brze moguce ukljucite "High Performance". Opet,ako koristite desktop racunare pre cete omoguciti "High Performance" nacin rada nego ako koristite prenosni racunar.


Savet br. 4 - Iskljucite programe koji se automacki pokrecu

Velika vecina programa na Windows 10 koje instalirate pokusace da rade u pozadini.Ako pokrenete nekoliko programa i ako vas racunar ima "dovoljno" radne memorije,to je u redu.No ako se radi o desetek i vise programa,oni vam itekako mogu uticati na sveukupnu potrosnju resursa racunara te samim tim mogu dodatno usporiti rad Windowsa.
Zelite da dobijete na performansama na svome racunaru?U tom slucaju jedna od stavki koje definitivno trebate uciniti jeste iskljucivanje programa koji vasem racunaru trenutno nisu potrebni za rad.Ovo se moze uciniti na vrlo jednostavan nacin.Najpre u isto vreme pritisnite tipke Ctrl + Alt + Delete kako biste pokrenuli Windows Task Manager ili Manager zadataka.

Zatim idite pod StartUp karticu i odande iskljucite aplikacije i programe koji se sami ukljucuju.Velika vecina aplikacija koje cete videti da ovde rede zapravo ne treba raditi niti biti pokrenute (osim ako su dosli predinstalirani s vasim racunarom,s tim da i ovde treba paziti na bloatware).

Savet br. 5 - Proverite vasu internet konekciju 

Jedan od najcescih uzrocnika nedovoljno brze internet konekcije je WI-FI konekcija racunara.Zahvaljujuci vrlo cestim i uobicajenim problemima kao sto je "preklapanje" Wi-Fi signala korisnici mogu imati veliki broj problema sa stabilnim Wi-Fi signalom (sto se posebno oseti ako stanujete u zgradi).


 No,ono sto je jako dobro ovde jeste to da vecina rutera nude dve mogucnosti koje mogu poboljsati brzinu i stabilnost internet konekcije.To je mogucnost direktnog spajanja (odnosno spajanje preko kabla) i mogucnost promene kanala rutera.Ako imate problem sa Wi-Fi signalom pokusajte sa Ethernet mogucnostu spajanja (to jest spojite svoj racunar preko kabla).

Upravljanje nadogradnjama Windowsa radi boljih performansi

Savet br. 6 - Promenite aktivno vreme   

Svaki put kada Windows (ili vi sami) pokrenete svoju mnadogradnju ona ce "debelo" trositi resurse,cak i onda kada radi u pozadini racunara.Ono sto korisnik ovde moze da ucini je konfigurisanje postavki ne bi li se nadogranja pokretala u odredjeno vreme.Kako bi ste promenili opcije Windows nadogradnji,odnosno kako biste namestili da se nadogradnja pokrece u samo odredjeno vreme uradite ovo:





* Unutar Windows-ovog pretrazivaca ukucajte Windows update setting i pokrenite konfiguracijski podprogram.

* Unutar "Update settings"odaberite "Change active hours".Ovo mozete postaviti aktivne sate kada ce se nadogradnja pokretati,sto vam moze biti i tekako korisno jer si mozete postaviti da se Windows nadogradjuje onda kada ne radite nista na racunaru.

Savet br. 7 - Postavljanje internet konekcije na "Metered"

U slucaju da imate mogucnost povezivanja Wi-Fi konekcijom sa ogranicenim bandwidthom,odnosno brzinom skidanja i ucitavanja to moze dosta uticati na rad samog racunara,a onda i Windowsa.Usporavanje rada se pogotovo oseti ako se Windows nadogradjuje i sve ono sto radi u pozadini.

Negativne posledice ovaga mogu se ublaziti ako se vrsta povezanosti prebaci na "Metered". Takvo prebacivanje povezanosti ce onemoguciti nadogradnje Windows-a (iako se moze dogoditi da neke sigurnosne zakrpe Windows i dalje skida u pozadini). 
Evo kako prebaciti povezanost na "Metered".


Idite pod Windows popstavke (njih mozete otvoriti istovremenim pritiskanjem tastera Windows i I.)
Nakon toga idite pod Network and Internet - Wi-Fi.Onda odaberite mrezu na koju je vas racunar trenutno povezan.Pod opcijom "Metered connection" idite pod "Set as metered connection" i prekidac prebacite na "ON".


 


Savet br. 8 - Iskljucite "Search indexing" mogucnosti Windows-a 10
 

 Svaki put kada potrazite neku datoteku Windows nece pretraziti svaki direktorijum na vasem racunaru ako vam je unutar Windowsa ukljucen "Search Indexing".Ono sto ovakav nacin pretrage cini jeste to da stvara teksutalnu datoteku svih onih predmeta (datoteka,programa,aplikacija) koje su sacuvane u vasem racunaru.Sve u svemu "Search indexing" je vrlo korisna mogucnost Windows-a 10 iz razloga sto poprilicno ubrzava sam postupak pretrazivanja.

Ipak,"Search Indexing" ne dolazi bez posledica.
Iako se radi o nacinu rada koji ce dosta ubrzati proces pretrazivanja,on ce isto tako dodatno trositi resurse vaseg racunara.Ovo se nece osetiti ako imate racunar sa minimum 8GB Ram-a,ali kod recimo prenosnih racunara sa 4GB to se itekako moze osetiti.

Iskljucivanje "Search indexing" mogucnosti ce stoga vasem racunaru pomoci u pogledu rasterecenja resursa i poboljsavanja performansi.

Iskljuciti "Search indexing" mozete uraditi na sledeci nacin:
* Ukucajte "Index" u pretrazivac i levim klikom kliknite na "Indexing Options"
* Nakon toga ponovo levim klikom kliknite na "Modify" opciju koja se nalazi na dnu,te oznacite sve kvadratice opcija koje su tu prikazane.


Softverksa poboljsanja i ubrzanja Windowsa 10


RAM DRIVE 

RAM Drive je program koji ce mozda na najbolji nacin poboljsati performanse vaseg racunara.Radi se o programu koji ce kreirati virtualni disk (ili drive) koristeci pritom fizicku radnu memoriju koja je sama po sebi dosta brza.


 Korisnik zatim moze kljucni deo programa,odnosno softvera prebaciti RAM disk,sto ce u konacno rezultirati vecom brzinom.Neki od strucnjaka preporucuju RAM Drive samo u slucajevima kada korisnik zeli poboljsati performanse jedne aplikacije.Najklasicniji primer programa koji ce itekako izvuci korist od RAM diskova je ADOBE PHOTOSHOP.

Kako konfigurisati RAM Drive? 

Postavljanje i konfigurisanje RAM diska od korisnika ce zahtevati skidanje i instalaciju za to odredjenog programa (jedan od njih je na primer DataRam RamDisk).Nakon skidanja potrebno je odabrati maksimalnu velicinu radne memorije (koja bi trebala biti oko 1GB i ne manje).
Zatim je potrebno oznaciti kvadratic za SetDisk Label i odabrati Start RAMDisk.Radi jednostavnijeg objasnjenja kako ovaj program funkcionise objasni cemo ga na  konfigurisanju internet pretrazivaca.Korisnik treba konfigurisati pretrazivac kako bi on mogao zapisivati i citati cache datoteke na i sa RAM diska.


Desnim klikom misa kliknite na precicu svog pretrazivaca.Kliknite na "Properties".

Sa svojstva odaberite "Shortcut" i nakon toga uniutar opcije "Target: input text" ukucajte kod koji cemo napisati u nastavku (slovo "R" oznacava slovo RAM disk drive-a):



 -  disk-cache-dir=R:\ 

Sve u svemu cela linija koda bi trebalo izgledati ovako:

"C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" - disk-cache-dir=R:\ 

Na kraju samo pritisnite "OK" i restartujte svoj pretrazivac.Od sada pa nadalje vas internet pretrazivac (u ovom slucaju Google Chrome) ce zapisivati i citati sve cache podatke na RAM disk.


   Proverite da li u racunaru imate neki stetni program


Velika vecina problema nastane zbog stetnih programa.Bilo da se radi o sporijem radu Windowsa ili uopsteno o tome da vam racunar ne "odgovara" jednakom brzinom kao sto je to cinio pre recimo 2,3 meseca (a kupili ste nov racunar),u velikoj vecini situacija glavni uzrok je stetni program koji radi u pozadini i onda pravi nered.

Iz tog razloga uvek je dobra ideja tu i tamo,s vremena na vreme svoj racunar skenirati jednim od postojecih,kvalitetnih "Anti-malwer" programa koji postoje na internetu.
Neki od najkvalitetnijih i najpouzdanijih su recimo Malwerebytes,SuperAntiSpyware i ClamWin.

Ciscenje Registry direktorijuma  

U Windows-ovom Registy direktorijumu nalaze se sacuvane sve postavke svih programa i aplikacija koje se nalaze instalirane na vesem racunaru (ili koje su nekad bile instalirane).Svako instaliranje programa donosi promene u Registr.No,ponekad se zna dogoditi i to da Windows iz Regisry-ja ne obrise sve podatke,cak i nakon sto je korisnik neki program deinstalirao.




Ti ostaci i fragmenti datoteka mogu uzrokovati "zatrpanost" Registry direktorijuma,sto onda moze prouzrokovati sporiji rad racunara.Najbolji (ili jedan od najboljih) programa za sigurno ciscenje registry direktorijuma je CCleaner.Instalirajte CCleaner na svoj racunar i povremeno sa njime skenirajte ceo sistem.




 


Zamenite Internet pretrazivac i instalirajte bolji 

Stariji Windows-i dolazili su sa Internet Explorer internet pretrazivacem.Windows 10 dolazi sa Microsoft Edgeom.Iako je Edge bolji i brzi od Explorera,stvar je u tome da postoje puno bolje alternative.Jedna od njih je svakako Google Chrome,dok je druga,tek malo sporija alternativa Mozilla Firefox.


Oba pretrazivaca su vrlo pouzdana,brza i sigurna.Ako zelite dodatno ubrzati rad Windows-a 10 na svome racunaru isporobajte jedan od ova dva pretrazivaca.


 Obrisite predefinisane Windows aplikacije 

Windows 10 u sebi sadrzi razne bloatware aplikacije koje uglavnom ne cine nista korisno osim sto sluze reklamiranju i dodatnom trosenju resursa racunara.Zato je dobra ideja skloniti sve takve programe i aplikacije.Jedna od najboljih
aplikacija koja vam moze za to pomoci je recimo Windows 10 default App remover 1.2. 
Radi se o besplatnoj,pouzdanoj i kvalitetnoj aplikaciji koji ce vas Windows 10 racunar vrlo brzo resiti od bilo kakvih nepotrebnih i "potrosacki nastrojenih" aplikacija i programa. 

Коментари